Ametiühingud avaldasid poliitikasoovid uuele valitsusele

Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) edastas eile koalitsioonikõnelusi pidavatele Reformierakonnale, Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ja Eesti 200-le oma poliitsoovid, mille põhifookuseks on töötajate õiguste kaitsmine. 

Keskliidu juhi Kaia Vaski sõnul teevad ametiühingud oma soovid avalikuks tavaliselt enne valimisi, kuid seoses uue valitsuse moodustamise ja koalitsioonileppe ülevaatamisega peeti oluliseks ametiühingute ootusi poliitikutele meelde tuletada.

Sihiks töötajate palgataseme ja heaolu tõus

Vaski sõnul on EAKL-i eesmärkideks kollektiivläbirääkimiste edendamine, töökohtade kaitse ja töötajate sotsiaalsete garantiide tagamine. Muuhulgas soovitakse kollektiivlepingute kaetusega jõuda 80 protsendini Eesti töötajaskonnast:

“Kõik töötajad väärivad sotsiaalseid garantiisid, sealhulgas kaitset töötuse ja haiguse vastu ning õigust puhkusele. Töötajatel peab olema rohkem otsustusõigust oma tööaja paindliku planeerimise üle ning tööaega peaks vähendama. Samuti tuleb kaitsta kaugtöötajate õigusi, sealhulgas nende õigust olla töövälisel ajal mitte kättesaadav. Just siin saab töötajatele appi tulla mõistlike tingimustega kollektiivleping.”

Murekohtadest tõi ametiühingujuht lisaks kollektiivlepingu sõlmimisest keeldumisele välja veel tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse puudumise:

Eestis haigestub ja satub õnnetustesse töökohal endiselt liiga palju inimesi, tööga seotud vähidiagnoose pole arstid aga üldse üles märkinud. Kätte on jõudnud aeg tööõnnetuste ja kutsehaiguste kindlustuse loomiseks. Täna võib tööandjalt rikutud tervise eest hüvitise taotlemine tähendada aga aastaid kohtumaja uste kulutamist.”

6 peamist nõudmist ja sihti

Vaski sõnul on keskliidu nõudmised suunatud töötajate heaolu ja õiguste kaitsmisele, mis omakorda toetavad ühiskonna arengut. Loodavale valitsusele esitatud sihid võttis ametiühingujuht kokku järgnevalt:

  • Valdkondlike ja sektoriüleseid kollektiivläbirääkimisi tuleb riiklikult toetada ning neid jõudsalt laiendada.
  • Eesti investeeringud tuleb suunata jätkusuutliku arengu tagamiseks haridusse ja elukestvasse õppesse.
  • Kõigile inimestele peab olema tagatud võimalus osaleda elukestvas õppes töökohal ja -ajal ilma endapoolsete kulutusteta.
  • Riigikaitse investeeringuteks leitakse vahendid töötajate õigusi ja sotsiaalseid garantiisid kitsendamata.
  • Avalikes hangetes peab eelistama töötajate ja ametiühingute õigusi austavaid ettevõtteid.
  • Tuleb luua tööõnnetuste ja kutsehaiguste (sund)kindlustus.

Sarnased artiklid

Reklaamspot_img

Populaarne