Nägin ükspäev lihtsalt internetis aega veetes sellist lauset: “This is your daily reminder that if you’re pro-censorship you are not a leftist.”. Seda võiks eesti keelde tõlkida umbes nõnda, “See on teie igapäevane meeldetuletus, et kui olete tsensuuri pooldaja, pole te vasakpoolne.”.
Ajalooliselt vaadates on vasakpoolseid poliitilisi ideoloogiaid seostatud erinevate tsensuurivormidega nii riiklikul kui ka ühiskondlikul tasandil. 20. sajandil, kommunistlike ja sotsialistlike režiimide esiletõusu ajal sellistes riikides nagu Nõukogude Liit ja Hiina, kasutati teabe ja eriarvamuste kontrollimiseks laialdaselt tsensuuri.
Kuidas on siis tänapäevaks jõutud seisukohale, et tsensuur on vasakpoolsusega vastuoluline. Mul tekkisid kohe küsimused, et kas tegemist on lihtsalt tänapäevase arusaamaga vasakpoolusest? Kas varasemalt vasakpoolsed režiimid on lihtsalt valesti tegutsenud? Mida üldse tähendab tsensuur kui sõnavabaduse piiramine ning mis piirideni inimesel peaks olema õigus väljendada oma arvamust?
Ühest küljest saame sõnavabadust vaadata ju nii, et kui igaühel on õigus ennast avalikult väljendada siis on ühiskonnas otsuste tegemisse kaasatud rohkemate isikute arvamus. See on pigem positiivne lähenemine. Selline vaba väljendus tooks ilmselt endaga kaasa ka rohkemaid sõnavõtte ja suuremat varieerumist arvamustes selle kohta, kuidas riiki või maailma parandada. Suurem hulk arvamusi ja ideid annaks ka rohkem võimalust, et mõni nendest ideedest päriselt töötaks.
Samas aga võiksime seda vaadata ka nii, et kui me anname kõigile võrdse õiguse oma meelt avaldada siis saaksid ju ka need sõna sekka öelda, kelle ideed enamuse arvates on liiga radikaalsed või lausa jõhkrad. Kindlasti tekiks sellel enamusel sellisel juhul mure, et mis siis kui neid ideid kuulatakse. Tekib ka küsimus, et kuidas sa määrad millised ideed ja mõtteviisid on head ja millised halvad?- ometigi on siin maailmas ikka suur hulk inimesi ja nii palju kui on inimesi on ka väärtushinnanguid. See, mis meile siin Eestis õige tundub võib muule maailmale tunduda täiesti absurdne.
Minu isiklikul hinnangul oleks hea, kui sõnavabadust mingil määral piiratakse. Seda seetõttu, et sellisel juhul vähendame me võimalust, et isikud, kelle ainukeseks eesmärgiks on nautida võimu ning mitte päriselt hoolida inimestest ei saaks oma ideid levitada ainult tänu populismile. Eks kindlasti on keeruline leida seda piiri, et kust maalt peaks sõnavabadust piirama aga õnneks on vähemalt Eestis üsnagi hea võimalus kaasa rääkida, et kuidas ja kas seda peaks tegema.