Vandeadvokaat Keijo Lindeberg määrati kohtu poolt Eestimaa Ühendatud Vasakpartei juhatuse asendusliikmeks 2023. aasta suvel. Selle aasta juunis valitakse erakonnale uus juhatus ja arutasime koos Keijoga erakonna kahe viimase aasta arengu üle.
Millise emotsiooniga asusid sa 2023. a suvel erakonda juhtima?
Ei saa eitada, et olin vasakpartei kohta lugenud erinevaid artikleid ja seetõttu oli minu suurim hirm, et minu juhitava erakonna liikmed hakkavad levitama kremlimeelseid vaateid. Täna ma julgen aga öelda, et vähemalt ühtegi aktiivset kremlimeelset inimest erakonnas pole ja seetõttu ma näen erakonnal ka suurt potentsiaali. Minu nägemuses on erakonna peamine valijaskond noored ning usun, et uus juhatus suudab järgmistel Riigikogu valimistel erakonna tulemusega paljusid üllatada.
Kui palju on sinult küsitud vasakpartei ja KOOS erakonna seoste kohta?
Seda on küsitud väga palju. Mina saan kinnitada, et alates minu nimetamisest erakonna juhatuse asendusliikmeks pole vasakparteil olnud KOOS erakonnaga mingit koostööd. See on küll naljaga pooleks, aga ma usun, et KOOS erakond võib pikemas plaanis olla vasakpartei päästja. Kõik inimesed, kes suhtuvad Eesti Vabariiki [paus] omamoodi, on tänaseks vasakparteist lahkunud ning paljud neist on liitunud ka KOOS erakonnaga. Seega ma julgen öelda, et vasakpartei tänased liikmed on Eestimeelsed ja Eestile lojaalsed. Ja see on vasakpartei tuleviku jaoks ülioluline areng. Me ei saa muuta minevikku, aga me saame vältida vigu tulevikus.
Mis sind selle kahe aasta jooksul enim üllatanud on?
Minu jaoks oli ootamatu tähelepanu, mida tõi kaasa minu kuulumine erakonna Parempoolsed liikmete hulka. Kuna seda fakti rõhutati mitmetes artiklites, siis otsustasin erakonnast välja astuda ja olen nüüd üle aasta olnud ilma erakondliku kuuluvuseta. Aga toimunu oli minu jaoks väga häiriv, kuna advokaadi üks olulisemaid kutsetagatisi on keeld samastada advokaati tema kliendiga. Mind on määranud erakonna juhatuse asendusliikmeks kohus, ma olen erakonna juhatuse asendusliige vandeadvokaadina ja see on minu kutsetöö, mille eest erakond tasub advokaadibüroole ka tasu. Samamoodi tegutsevad ka näiteks pankrotihaldurid. Ma saan aru, et see olukord oli natuke kummaline, aga minu hinnangul polnud selles olukorras minu kutsetagatised tagatud.
Kuidas oled rahul kahe aasta jooksul saavutatuga?
Kõige suurem muutus on kindlasti erakonna visuaalse identiteedi areng, millega mina alustasin, aga mida suures osas on vedanud Robert Kiisler. 2023. aasta suvel erakonnal kodulehte ja sotsiaalmeediat polnud ning logo disain oli aastakümnete tagune. Täna on erakonnal moodne koduleht, moodne logo ehk kaubamärk ja selge visuaalne identiteet. Samuti on samuti Robert Kiisleri juhtimisel saanud erakond endale uue programmi kavandi, mis loodetavasti samuti selle aasta juunikuus üldkoosolekul ka ametlikuks programmiks kinnitatakse.
Kõige vähem olen ma rahul erakonnaga liitunud uute liikmete arvuga. Minu lootus oli, et erkonnaga liituvad sajad noored, kuid kahjuks seda ei õnnestunud saavutada. Samas ma saan ka aru, et küsimusi tekitab erakond, mida juhib kohtu poolt määratud vandeadvokaat. Seega ma jätkuvalt usun, et uus juhatus suudab saavutada sadade uute liikmete liitumise erakonnaga ning erakond saavutab edu Eesti noorte seas. Eriti just järgmistel Riigikogu valimistel.
Muutub ka erakonna nimi?
Jah, plaanis on hääletada ka erakonna nime muutmist. Ilmselt on erakonna uus nimi Vasakliit, aga on veel mõned variandid. Minu algne idee oli muuta erakonna nimi Vasakpoolseteks, aga seda täna pigem ei toetata. Minu nägemuses ei pidanud erakond positsioneerima end liberaalse või konservatiivse erakonnana, kuna ma eeldasin, et see võib olla suurim konflikt erakonna vanade ja uute liikmete hulgas. Kui aga vaadata erakonna programmi tänast kavandit, siis on erakond selgelt liberaalne. Seega on ilmselt kõige sobivam nimi Vasakliit, aga see selgub juba vähem kui kahe kuu pärast.
Miks peaksid valijad eelistama vasakparteid?
Neid inimesi on väga palju, kes on Eesti poliitikas pettunud ja tunnevad, et pole kellegi poolt valida. Ja see on nii sõltumata maailmavaatest. Eriti halb on see valik mitteparempoolse maailmavaatega erakondade seas. Minu vaates on sotsid küll vasakpoolsed, aga enamus päriselt vasakpoolse maailmavaatega inimesi nii ei arva. Ja muid vasakpoolseid erakondi ju peale vasakpartei ei olegi. Kui vasakpartei suudab jõuda eesti noorteni, siis Riigikokku pääsemine ei tohiks 2027. aasta valimistel olla probleemiks.
Tundub, et sa päriselt soovid, et vasakpartei pääseks Riigikokku? Ise oled ju endine Parempoolsete erakonna liige ja Reformierakonna noortekogu liige?
Jah, kindlasti soovin. Ma olen ikkagi pea kaks aastat panustanud sellesse, et erakonnale restart teha ja see korralikult toimima saada. Seega ma kindlasti ei soovi näha erakonda hääbumas, vaid loodan, et olen suutnud anda enda panuse erakonna tulevasele edule.
Ma ei näe ka mingit probleemi selles, et vasakpoolne maailmavaade mind ennast ei kõneta. Vastupidi, just seetõttu ma ei näe mingit probleemi selles, et vasakpartei saab osa valijate hääli endale. Ilmselgelt ei vali vasakpartei poolt tänased paremerakondade valijad. Vasakpartei võiks võtta hääli ära sotsidelt, Keskerakonnalt ja eelkõige saada hääli just noortelt, kes täna üldse valimas ei käi. Minul isiklikult on suhteliselt ükskõik sellest, kuidas jagunevad hääled vasakpoolse maailmavaatega valijate seas. Aga kuna ma olen ikkagi paar aastat erakonna arengusse panustanud, siis loomulikult soovin, et see areng jätkuks.
Millise erakonnaga oled pärast juunikuud ise liitumas?
Mul pole plaanis vähemalt lähitulevikus ühegi erakonnaga liituda. Päris raske küsimus saab olema juba see, kelle poolt kohalike omavalitsuse valimistel hääletada.
Mida sa ütled neile, kes soovivad vasakparteiga liituda, aga kahtlevad, kas praegu on selleks õige aeg?
Ma arvan, et praegu on selleks parim aeg üldse. Kui võtta ükskõik milline tänane parlamendierakond, siis need on täis praeguseid ja endisi tipp-poliitikuid, kes kõik eeldavad head kohta valimisnimekirjas. Vasakpartei puhul on aga täiesti reaalne see, et erakonna uus esimees pole täna isegi erakonna liige. Kui näiteks 20-30 tuttavat lepivad kokku, et astuvad koos erakonda ja neist üks kandideerib esimeheks ja üks juhatuse liikmeks, siis on pea kindel, et juhatuse liikme koht on garanteeritud ja suure tõenäosusega ka esimehe koht. Nimetage veel üks erakond Eestis, kus see täna isegi teoreetiliselt võimalik on? Vasakpartei pakub ainsana aktiivsetele noortele võimalust saada paari kuuga tipp-poliitikuks ehk erakonna juhiks või kõrget kohta valimisnimekirjas. Üheski teises erakonnas pole see võimalik.
Lõpetuseks, mitu kohta saab vasakpartei 2027. aasta Riigikogu valimistel?
Kohtade arvu ma ei oska öelda, aga vähemalt 5% häältest saada on realistlik eesmärk. Selleks peab kindlasti palju tööd tegema, aga aega on selleks piisavalt. Usun, et 2027. aastal on vasakpartei Riigikogus esindatud.