Järjekordne Eesti 200 minister sai süüdistuse huvide konfliktis

Eesti 200 ridadesse kuuluv justiits- ja digiminister Liisa Pakosta kohtus möödunud neljapäeval Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga (ITL), mis hakkab edaspidi valideerima ministrite välisvisiite. ITLi presidendiks on Nortal Eesti tegevjuht Ats Albre ning asepresident Eesti 200 juhi Margus Tsahkna abikaasa Anna-Greta Tsahkna. Nortali juht Priit Alamäe on üks Eesti 200 loojaid ja partei suurtoetaja. Minister tehingus koduerakonna liikmetest ettevõtjatega huvide konflikti ei näe ning väidab, et tegu on Eesti ekspordi edendamisega.

Eesti 200 jaoks juba tuttav muster

Tegu pole esimese korraga, kui Eesti 200 ministrid ei suuda eristada äri- ja avalikke huvisid. Möödunud veebruaris selgus, et nüüdseks juba endise majandus- ja infotehnoloogiaministri Tiit Riisalo (Eesti 200) tutvustatud personaalse riigi kontseptsiooni panid suures osas kokku erakonnaga seotud ettevõtjad tehnoloogiafirmast Nortal. Korruptsioonivaba Eesti hinnangul koostati Eesti 200 plaan ebaeetiliselt, sest ettevalmistuse faasis oli kaasatud peamiselt üks ettevõte, andes erakonnaga seotud firmale ebaõiglase turueelise. Minister ei näinud Nortali domineerimises ministeeriumi visioonikavas probleemi ka tollal.

Vaid kaks kuud hiljem lahvatas samas ministeeriumis uus skandaal, kui selgus et suurettevõte Bolt oli teinud agressiivset lobitööd, kirjutades isegi valmis Eesti valitsuse seisukoha tööversiooni Euroopa Liidu platvormitöö direktiivi osas. Samuti selgus, et majandusministeeriumi asekantsler Sandra Särav oli Bolti endine töötaja ja omas kantsleriametis olles veel mitmekümne tuhande euro väärtuses Bolti optsioone. Särav on sotsiaalmeedias avaldanud muuhulgas Eesti 200 toetavaid seisukohti.

Bolti ärimudel seisneb peaaegu täielikult platvormitööl ning selle omanikud on praeguste võimuerakondade (Reformierakond, Eesti 200 ja SDE) suurtoetajad. Praegune seadusandlus lubab Boltil defineerida platvormitöötajaid kui “iseseisvaid lepingupartnereid”, vabastades firma kohustusest tagada töötajastaatusega ettenähtud sotsiaalgarantiid. Bolti makstavast töötasust jääb praeguse süsteemi all saamata ka maksutulu. 

Valitsuses huvide konfliktis probleemi ei nähta

“Seda, et ministrid teevad koostööd ettevõtlusorganisatsioonidega, pean ma üldjoontes arukaks,” kommenteeris Pakosta võimalikku huvide konflikti peaminister ja Reformierakonna juht Kristen Michal. Digiministri erakonnakaaslane, haridusminister ja Eesti 200 juhikandidaat Kristina Kallas toetas Pakosta otsust, tõmmates taaskord võrdusmärgi suurettevõtjate ja avaliku huvi vahel: “Kui IT-minister käib välismaal Eestit müümas, siis ta müüb ju tegelikult neid ettevõtjaid. Nii et selles mõttes loogiline ja ma ei näe probleemi.”

Sarnased artiklid

Reklaamspot_img

Populaarne