Trumpi administratsiooni karmistunud immigratsiooni- ja viisapoliitikad mõjutavad nüüd palju laiemat inimeste ringi, sealhulgas turiste, üliõpilasi ja spetsialiste, keda on Ameerika Ühendriikidesse seni tavaliselt sõbralikult vastu võetud. Kõrge profiiliga juhtumid, näiteks Harvardi teadlane, Kanada näitlejanna, Briti seljakotirändur ja Austraalia MMA-treener, toovad esile, kuidas isegi väikesed viisaga seotud või tollirikkumised võivad viia ootamatu ja pikaajalise kinnipidamiseni USA Immigratsiooni- ja Tolliameti (ICE) poolt.
Paljud neist inimestest on inglise keelt kõnelevad ja kõrgharidusega, ning nad on suunanud avalikkuse tähelepanu ICE kinnipidamiskeskuste karmile tegelikkusele, kus tingimused meenutavad sageli kriminaalset vangistust, kuigi immigratsioonirikkumised on tsiviilõiguslikud.
Kinnipeetavad kirjeldavad, et nad on olnud aheldatud, neil on keelatud ligipääs õigusabile ja nad on paigutatud ülerahvastatud või halvas seisukorras asutustesse. Süsteem on veelgi suuremas kriisis, kuna kinnipidamiste arv ületab föderaalselt rahastatud mahtu ning Trumpi administratsioon on kaotanud mitmed sisemise järelevalve üksused.
Õiguseksperdid väidavad, et see karmistamine kujutab endast õiguskaitse eskaleerumist, mis eirab nõuetekohast menetlust, jättes paljud nädalateks või kuudeks bürokraatlikku vaakumisse. Nende juhtumite suurem nähtavus on põhjustanud laialdast muret õigluse, vastutuse ja mittekriminaalsete immigrantide kohtlemise üle USA praeguse poliitika kontekstis.