Kliimakriis süveneb: maailma kuumarekord purunes kahel päeval järjest

Pühapäev, 21. juuli oli maailma ajaloo kuumim teadaolev päev. Järgmine globaalne kuumarekord purunes aga juba järgmisel päeval.

Planeedi keskmine temperatuur tõusis ülemöödunud pühapäeval rekordilise 17,09 soojuskraadini, mis tõi endaga kaasa ulatuslikud kuumalained mitmel pool maailmas. 21. juulile eelnenud kuumarekord leidis aset 12. augustil 2016. Kliimateadlaste sõnul ei pruugi praeguse kuumalaine tipp veel käes olla ning välistatud pole ka uue kuumarekordi peatne purunemine.

Mitmed Lõuna-Euroopa riigid, sh Hispaania, Portugal, Itaalia ja Kreeka on hoiatanud oma kodanikke ohtliku õhukuumuse eest. Dubais on tuvastatud koguni 48 kraadist kuumust.

Ekspertide sõnul on rekordkuumuse taga süvenev kliimakriis, mille on põhjustanud fossiilkütuste ulatuslik ja kasvav põletamine. Fossiilkütuste põlemisest vabanevad kasvuhoonegaasid nagu CO2 takistavad planeedilt peegelduva päiksekuumuse atmosfäärist väljumist. 

ÜRO kliimaraporti andmetel on saabuvat kliimatastroofi võimalik vältida vaid kasvuhoonegaaside kardinaalse vähendamise ning planeedi keskmise temperatuuri tõusu piiramisega, mis ei tohiks ületada 1,5°C tööstusrevolutsiooni-aegsest globaalsest keskmisest. Planeedi keskmine temperatuur on peale tööstusrevolutsiooni (1850-1900) lõppu kerkinud juba ligi ühe kraadi võrra.

Sarnased artiklid

Reklaamspot_img

Populaarne